RSS

Naturalne sposoby na plamy z owoców

Komentarze do artykułu Przeczytaj pozostałe artykuły w kategoriach:natuRADY

Kto z nas nie próbował kiedyś wywabić plamy po owocach. Wielokrotnie znane na rynku środki typu vanish  nie przynosiły oczekiwanego rezultatu. Nikt bowiem nie zna uniwersalnego środka pozwalającego na wywabienie plam z soków owocowych, kompotów, dżemów, czy innych przetworów owocowych. Barwniki owocowe posiadają bardzo bogaty skład chemiczny. Najsilniej barwią ciemnofioletowe barwniki antocyjanowe jagód, takich jak aronii, czarnego bzu, borówki i in., które nie tylko barwią tkaniny ale i też skórę. Znane są też odwrotne w działaniu, nieudane próby odbarwiania tkanin, które powodują utrwalenie się plam. Dlatego każda próba usunięcia plamy powinna być początkowo przeprowadzona na kawałku tkaniny. Przy tkaninach ze sztucznych  włókien na wszelki wypadek lepiej stosować na słabsze roztwory wody utlenionej.

  • Świeże plamy spłukujemy obficie zimną wodą w celu usunięcia nadmiaru barwnika i cukru. Następnie zakwaszamy roztworem kwasku cytrynowego (bądź samą cytryną), obficie płuczemy i na końcu normalnie pierzemy.
  • Można je także zmyć czystą wódką albo gorącym mlekiem.
  • Inną metodą jest zasypanie świeżej plamy solą, polanie gorącą wodą i następnie upranie w wodzie mydlanej.
  • Kiedy zaś poplamione miejsce zalejemy na noc serwatką i rano upierzemy tkaninę w wodzie mydlanej, po plamie również nie powinno być śladu.
  • Plamy ze świeżych poziomek i truskawek usuwamy za pomocą rozcieńczonego roztworu boraksu.
  • Plamy z soku czarnych jagód moczymy w surowym mleku, suszymy i przemywamy roztworem boraksu (1łyżka), amoniaku (2łyżki) i wody (1/2 szklanki). Spłukujemy wodą mydlaną, później czystą.
  • Plamy z gruszek, jabłek, agrestu i jasnych porzeczek mają właściwości ujawniania się w postaci żółtoszarych zacieków po praniu. Dlatego należy też je wywabić bezpośrednio po poplamieniu, nawet jeśli są niewidoczne.
  • Dywany i wykładziny wełniane pocieramy delikatnie gąbką zwilżoną w mieszaninie denaturatu (3 łyżki) i wody (1łyżka).

Jeśli macie swoje, inne sposoby na plamy – opiszcie je w komentarzach.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń
Rating: 4.3/6 (9 votes cast)
Naturalne sposoby na plamy z owoców, 4.3 out of 6 based on 9 ratings


Wybrane artykuły w tej kategorii