RSS

Bezpieczna aromaterapia

Komentarze do artykułu Przeczytaj pozostałe artykuły w kategoriach:Aromaterapia
Naturalnie i zdrowo

Olejki eteryczne to bardzo skoncentrowane płyny, które nieostrożnie użyte mogą być szkodliwe. Osoby stosujące aromaterapię lub rozpoczynające swoje doświadczenia w tej dziedzinie nie powinny się oczywiście nadmiernie obawiać lub popadać w paranoję. Olejki eteryczne nie tylko wspaniale pachną i poprawiają nastrój, używane są również jako leki. Stosując zamieszczone poniżej wskazówki, będziesz na dobrej drodze do bezpiecznego korzystania z wielu dóbr, jakie może zaoferować aromaterapia. W przypadku wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub wykwalifikowanym i przeszkolonym aromaterapeutą.

  • Olejki eteryczne nigdy nie powinny być stosowane na skórze w stanie nierozcieńczonym.
  • Olejki: lawendowy i z drzewa herbacianego są wg wielu źródeł aromaterapii olejami, które mogą być stosowane w stanie nierozcieńczonym, ale osoby z dużą wrażliwością skóry powinny tego unikać.Najbezpieczniejszą zasadą jest nie używanie olejków eterycznych bez rozcieńczania.
  • Niektóre oleje mogą powodować uczulenie lub reakcje alergiczne u wrażliwych osób. Korzystając z olejku po raz pierwszy, sprawdzamy go na niewielkiej powierzchni skóry. Niewielką ilość rozcieńczonego olejku nanosimy na wewnętrzną stronę łokcia i zakładamy opatrunek. Odczekujemy 24 godziny aby sprawdzić, czy pojawiła się jakakolwiek  reakcja alergiczna. Nawet jeśli dany olejek uważany jest za delikatny i nie powodujący podrażnień, nie należy ignorować tego kroku. To,  że  olej nie drażni was, to nadal może drażnić kogoś innego. Ważne jest, aby zawsze mieć to na uwadze.
  • Niektórych olejków eterycznych należy unikać w czasie ciąży lub przez osoby z astmą, epilepsją, lub innymi problemami zdrowotnymi, dlatego czytajmy uważnie ulotki dołączone do produktu.
  • Mniej znaczy więcej. Podczas użycia olejków eterycznych korzystamy z jak najmniejszych ich ilości,spełniających swoje zadanie.Przykładowo: jeżeli jedna kropla spełnia swoje funkcje, nie należy używać dwóch.
  • Nie wszystkie olejki eteryczne są odpowiednie do stosowania w aromaterapii. Cebulowy, kamforowy, chrzanowy, z gorzkich migdałów to tylko niektóre z olejków eterycznych, które mogą być stosowane wyłącznie przez wykwalifikowanych lekarzy aromaterapeutów lub w ogóle.
  • Nigdy nie pozwalaj dzieciom używać olejków eterycznych. Większość olejków eterycznych ma cudowny zapach i wiele jest takich (szczególnie cytrusowe), które mogą pachnieć jak coś do picia. Najlepiej trzymać olejki z dala od dzieci.
  • Olejki eteryczne nie powinny być stosowane wewnętrznie.
  • Olejki eteryczne są łatwopalne. Należy je przechowywać z dala od ognia.


Wybrane artykuły w tej kategorii