RSS

Żeń-szeń

Komentarze do artykułu Przeczytaj pozostałe artykuły w kategoriach:Naturalnie i zdrowo
Zioła

Wśród dzisiejszych aptecznych leków jest stosunkowo mała grupa takich, które poprawiają zarówno kondycję psychiczną jak i pokonują fizyczne zmęczenie, osłabienie, ból i inne niedyspozycje wynikające z zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego.  Lekarstw o takim spektrum działania pochodzenia roślinnego jest jeszcze mniej.  Źródłem ekstraktów najbardziej pobudzających są rośliny z Dalekiego Wschodu i Syberii Wschodniej. Najbardziej popularną z nich jest Żeń-szeń.

Jest to roślina wieloletnia, która w warunkach naturalnych żyje 50 lat lub dłużej.  Kwitnie w lipcu, a na przełomie sierpnia i września dojrzewają jaskrawoczerwone owoce pestkowe.

Obecnie uprawia się Żeń-szeń, gdyż zbiory z dzikorosnących roślin były niewielkie.  Plantacje  znajdują się w Japonii, Chinach a szczególnie duże w Korei i na Północnym Kaukazie.

Badania składu chemicznego korzeni Żeń-szenia  w ciągu ostatnich 25 lat wykazały zawartość  substancji czynnych farmakologicznie. Składały się one w 18% z białka, 2-3% z tłuszczów, z których znaczna część jest fitosterolami, do 20% skrobi, pektyny i sacharozy (3-4%) oraz cukrów prostych (glukozy, fruktozy, itp.). Dziwny zapach z korzenia żeń-szenia wynika z obecności olejku eterycznego (0,05-0,07%). Po spalaniu korzenia w popiele znaleziono potas, wapń, magnez, mangan, żelazo, krzem, fosforyty, sól, głównie kwasu fosforowego.

Wykaz substancji, które tworzą korzeń żeń-szenia tłumaczy wysoką wartość ekstraktów,  nalewek i innych produktów przygotowanych z niego.

Żeń-szeń został wprowadzony do praktyk medycznych na długo przed tym, nim stał się celem szczegółowych badań biologicznych. Już starożytne traktaty medyczne opowiadają o jego niezwykłej popularności w tradycyjnej medycynie wschodniej.

Obserwacje wskazują, że przyjmowanie niewielkich dawek korzenia żeń-szenia zwiększa zdolności fizyczne i psychiczne człowieka. Nie zakłóca snu. Cenna właściwością jest też to, że żeń-szeń  w dawkach terapeutycznych nie jest toksyczny i nie powoduje żadnych negatywnych, szkodliwych dla organizmu skutków.

Badania doświadczalne wykazały, że żeń-szeń przyczynia się do łagodzenia procesów zapalnych.  Spowodowane jest to jego pobudzającym wpływem na mechanizmy odporności.  Jednak w leczeniu choroby nie wolno opierać  się na żeń-szeniu jako jedynym lekarstwie.

Żeń-szeń to wspaniała roślina.  Cud natury, który jeszcze nie odkrył przed nami wszystkich swych tajemnic.


Wybrane artykuły w tej kategorii