RSS

Zioła – jak wybrać, przechowywać i gotować

Komentarze do artykułu Przeczytaj pozostałe artykuły w kategoriach:natuRADY
Naturalnie i zdrowo
Zioła

Gotowanie z użyciem świeżych ziół wymaga dużej samokontroli. Jeżeli dodamy jednego zioła za dużo możemy przytłoczyć smak innych przypraw, a nawet samej potrawy,a gdy dodamy za mało nie będziemy wyczuwać go wcale. Dlatego najlepiej dodawać stopniowo małymi ilościami do momentu uzyskania pożądanego smaku.

Poniższe porady pomogą w pełni wykorzystać nieprzeciętny aromat i smak świeżych ziół.

  • Wybieraj zioła, które trzymają się prosto, a nie te które zaczynają więdnąć i opadać. Liście powinny mieć charakterystyczny dla danej rośliny kolor bez brązowych plam, a ich zapach powinien być mocny i świeży.
  • Zioła możemy przechowywać przez kilka dni w lodówce. Liście lub łodygi delikatnie zawijamy w zwilżony wodą ręcznik papierowy i zamykamy w plastikowym pojemniku.Większe ilości ziół lub większe same zioła, takie jak bazylia stawiamy pionowo w szklance wypełnionej wodą i wkładamy do chłodziarki.
  • Jeżeli do potrawy zwykle używałaś suszonych ziół, a teraz chcesz spróbować świeżych, musisz pamiętać, że w suszonych ziołach substancje są bardziej skumulowane. Jedną łyżeczkę suszu zastępujemy jedną łyżką posiekanych świeżych ziół.
  • Gdy używasz świeżych ziół dodawaj je na końcu, tak by wysoka temperatura nie zniszczyła ich smaku.


Wybrane artykuły w tej kategorii