RSS

Przyczyny starzenia się skóry

Komentarze do artykułu Przeczytaj pozostałe artykuły w kategoriach:natuRADY

Już od chwili narodzin, przez całe życie obserwujemy zmiany jakie zachodzą w naszych ciałach. Do około 20 roku życia najbardziej widoczne są efekty związane z rozwojem organizmu. Po przekroczeniu dwudziestu skutki starzenia zaczynają być widoczne na naszej skórze. Starzenie się skóry jest genetycznie zaprogramowane i u każdego objawia się w innym czasie jak i stopniu. Podczas genetycznego starzenia się zachodzą biochemiczne zmiany w kolagenie i tkance łącznej, które nadają skórze jędrność i elastyczność. Warstwa tkanki tłuszczowej pod skórą zaczyna zanikać przez co skóra wygląda mniej plastycznie i pokazują się zmarszczki. Często pod wpływem starzenia skóra robi się sucha. Jednocześnie z genetycznym procesem starzenia się skóry zachodzi proces foto-starzenia. Foto-starzenie jest skutkiem przewlekłej i nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Palenie papierosów również przyczynia się do zmian zachodzących w tkankach skóry. Foto-starzenie współdziała z chronologicznym procesem starzenia i pogłębia niekorzystny efekt. Z foto-starzeniem związane są wszelkie zmiany wyglądu skóry: plamiste zabarwienie, chropowatość powierzchni, plamki soczewicowate na rękach i rozszerzone naczynka krwionośne. Przewlekłe narażenie na promienie słoneczne jest głównym czynnikiem powstawania raka skóry – raka podstawnokomórkowego, płaskonabłonkowego i czerniaka. Na początku skutki ekspozycji na słońce są praktycznie niewidoczne, lecz po czasie pogłębiają się i wtedy trudniej z nimi walczyć.

Oto kilka zmian występujących na skórze, które stają się coraz powszechniejsze:

  • Plamy soczewicowate (plamy „wątrobowe”) – płaskie brązowe obszary o zaokrąglonych brzegach zwykle znajdujące się na twarzy, rękach, plecach, nogach. Są one związane z wiekiem i procesem foto-starzenia, a nie mają nic wspólnego z wątrobą. Zwykle nie są one niebezpieczne, jednak duże płaskie ciemne z nieregularnymi granicami obszaru, powinny być rozpatrywane przez dermatologa, aby sprawdzić czy to nie jest czerniak.
  • Rogowacenie starcze – grube szorstkie czerwone narośla pojawiające się na odkrytych obszarach skóry. Mogą one być zapowiedzią raka płasko nabłąkowego.
  • Naczyniaki – nieszkodliwe, małe, jasne czerwone kopuły stworzone przez naczynia krwionośne. Występują one u ponad 85% osób w średnim wieku i starszych, zwykle na tułowiu. Dermatolog może je usunąć.
  • Naczynka włosowate - rozszerzone naczynka krwionośne twarzy, zwykle związane z uszkodzeniem mechanicznym skóry. Można je leczyć dermatologicznie.
  • Siniaki – skóra tracąc warstwę tłuszczu staje bardziej podatna na uszkodzenia.
  • Zmarszczki – zmiany w elastycznych tkankach skóry. Powoduje je nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, działanie grawitacji lub ruch skóry.

Zapobieganie foto-starzeniu

Choć nie możemy zatrzymać genetycznego procesu starzenia, możemy hamować bądź spowolnić uszkodzenie skóry spowodowane nadmierną i przewlekłą ekspozycją na słońce. W tym celu należy zawsze używać kosmetyków z filtrem SPF 15 lub wyższym, w zależności od rodzaju skóry. Unikać opalania i przebywania na słońcu w godz. 10 – 16 kiedy promienie słoneczne są najsilniejsze. Unikać opalania w solarium, zakładać kapelusz z rondem, chronić ręce i nogi.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń
Rating: 6.0/6 (2 votes cast)
Przyczyny starzenia się skóry, 6.0 out of 6 based on 2 ratings


Wybrane artykuły w tej kategorii