RSS

Pielęgnacja storczyka

Komentarze do artykułu Przeczytaj pozostałe artykuły w kategoriach:natuRADY

Storczyki należą do roślin z rodziny Orchidaceae, a ich nazwa pochodzi od gatunku zwanego Orchis. Storczyki rosną przeważnie w strefach tropikalnych, takich jak Azja, Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa. Występują  one również w południowej Patagonii, za kołem podbiegunowym, w pobliżu Antarktydy. Szacuje się, że istnieje około 28,000 gatunków tego pięknego kwiatu.

Uprawy storczyków uważa się zwykle za bardzo trudne. Kiedy jednak zrozumie się wymagania tych pięknych roślin są one bardzo proste i łatwe w uprawie. Oto kilka porad dla początkujących uprawę storczyków:

Podlewanie: najważniejszym czynnikiem jest odpowiednia ilość wody. Należy je podlewać okresowo, zwykle raz w tygodniu. Wiele razy storczyki są pojone więcej niż to konieczne. Większość storczyków ma bardzo skuteczny system korzeniowy i nie potrzeba im tyle wody, ile innym roślinom. Woda do podlewania powinna być odstana w temp pokojowej. Przelewamy ją przez korę (lub inne podłoże, w zależności jakie zakupiliśmy) w doniczce nad miską. Woda nie zatrzymuje się wewnątrz, dlatego powtarzamy tę czynność parokrotnie, aż kora będzie wilgotna, najlepiej tą samą wodą która wypływa. Korzenie nie mogą stać we wodzie bo będą gniły.

Zwilżanie: Zapewnienie odpowiedniej wilgotności jest kolejnym ważnym czynnikiem. Storczyki lubią wilgotne środowisko, gdyż absorbują wodę z powietrza. Mimo, że storczyki zazwyczaj wystarczy podlewać raz w tygodniu, mogą być sporadycznie zraszane wodą przy użyciu spryskiwacza. Podczas zraszania roślin, należy uważać, aby ich nie moczyć, ponieważ może to powodować choroby bakteryjne lub grzybicze.

Nawożenie: Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas uprawy storczyków jest stosowanie nawozów. Orchidee nawozimy raz w miesiącu w celu dostarczenia im niezbędnych składników odżywczych. Nawóz przygotowujemy wcześniej według podanego przez producenta przepisu. Nawóz przelewamy tak jak w przypadku podlewania.

Temperatura: Utrzymanie odpowiedniej temperatury jest najbardziej istotne w uprawie storczyków. Najlepsza temperatura dla rozwoju tej rośliny to 15°C-27°C w ciągu dnia i około 11°C w nocy.

Oświetlenie: Jeżeli zdecydujesz się na własnego storczyka, wskazane jest umieścić go na parapecie od wschodu lub od północy tak by miał dostęp do światła, ale nie był poddawany bezpośredniemu, ostremu promieniowaniu słonecznemu . Cztery godziny słońca dziennie w zupełności wystarczają  jego potrzebom. Gdy liście rośliny są ciemnozielone, to znaczy że nie mają one wystarczająco dużo światła, a jeśli są czerwonawo zielone, otrzymują go zbyt dużo. Idealny kolor liści to jasna zieleń.

Podłoże: Storczyki nie rosną w glebie. Doniczkę wypełniamy węglem drzewnym, korą drzew iglastych, korkiem lub kamieniami. Specjalne mieszanki lub inne podłoża znajdziemy w sklepie ogrodniczym.

Jeśli planujesz zakup storczyka do domu i jesteś początkujący, porady dotyczące uprawy będą bardzo pomocne. W nagrodę za okazaną im troskę, będą dekorowały Twój dom i pięknie kwitły przez długie lata.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń
Rating: 4.4/6 (19 votes cast)
Pielęgnacja storczyka, 4.4 out of 6 based on 19 ratings


Wybrane artykuły w tej kategorii
REKLAMA
REKLAMA

Komentarzy: 2, Dodaj Swój ↓

 1. avatar
  Stefania #
  1

  Wreszcie przeczytałam tak obszerne informacje o storczykach. Dostałm kiedyś ładnego storczyka i mimo niefachowej pielęgnacji, okaz ten kwitł bez przerwy 3 lata!. Uważam ze był to sukces. Oczywiście jak zasychały kolejne kwiaty na łodyszce, wyrastała następna a na niej pojawiały się nowe piękne kwiaty. Szkoda ze nie miałam takiego wspaniałego poradnika, bo może przetrwałby do dziś! Do zniszczenia niestety przyczynił sie mój kot Boluś, który siadając na parapecie zrzucił doniczkę i złamał łodygę z kwiatami, a liście na skutek upadku zniszczyły się. Dziękuję za cenne informacje. Pozdrawiam .

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 2. avatar
  kotmun #
  2

  Fajna strona , pozdrawiam administratora!!!! od dziś storczyki nie są dla mnie tajemnicą.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)

Komentarze

*