RSS

Melisa i spokój

Komentarze do artykułu Przeczytaj pozostałe artykuły w kategoriach:Naturalnie i zdrowo
Zioła

Melisa (Melissa, Melissa officinalis) – stosowana jako suplement w stanach lękowych (na uspokojenie), bezsenności oraz dla wzmocnienia odporności organizmu jak i u osób z chorobami autoimmunologicznymi. Melisę można łączyć z takimi ziołami jak waleriana lub rumianek.

Uważa się, że melisa została przywieziona do Europy przez misjonarzy benedyktyńskich z Bliskiego Wschodu. Benedyktyni dowiedziawszy się o jej właściwościach leczniczych w czasie podróży, zebrali potrzebne wiadomości i przywieźli melisę oraz receptury ze sobą. W średniowieczu była stosowana jako reduktor stresu, pomocna by wejść w stan relaksu jak i w problemach trawiennych (wzdęcia, niestrawność). Znane są również właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antyseptyczne melisy.

Właściwości melisy są zbliżone do właściwości lawendy, może być ona również stosowana jako olej w aromaterapii lub miejscowo kojąca maść.

Ostatnie badania przeprowadzone na grupie ochotników, dowiodły kojącego i uspokajającego działania melisy. Ochotnikom podano placebo lub melisę, u tych drugich nastąpiła poprawa nastrojów i zmniejszenie poziomu lęku.

Od stuleci melisa znajduje zastosowanie w leczeniu bezsenności.  Jest wówczas łączona z innymi suplementami takimi jak np. waleriana. Nie dowiedziono jeszcze, czy melisa może być stosowana samodzielnie, jednak doskonale nadaję się jako łagodny środek w zastosowaniu domowym, poprawiający nastrój i pomagający zasnąć.

W postaci maści ma zastosowanie w leczeniu opryszczki, zmian skórnych. Takie wykorzystanie melisy jest szeroko stosowane w Niemczech.

Nie znane są skutki niepożądane działania melisy, jednak kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny używać ziołowych suplementów zawierających melisę. Ponadto uważa się, że mogą one reagować z lekami uspokajającymi lub lekami stosowanymi w schorzeniach tarczycy.

Na koniec nie można zapomnieć o znakomitych walorach smakowych melisy, która jako napar może byś podawana z miodem.

Ciekawostki:

  • Melissa w języku greckim oznacza pszczołę, swoim zapachem przyciąga je do siebie – stąd jej nazwa.
  • Stosowana jest jako dodatek do preparatów czyszczących meble, dlatego mają one tak świeży cytrynowy zapach.
  • Liście melisy są bardzo podobne do liści mięty, jednak gdy ich dotkniemy poczujemy cytrynowy aromat.


Wybrane artykuły w tej kategorii