RSS

Bursztyn – złoto Północy

Komentarze do artykułu Przeczytaj pozostałe artykuły w kategoriach:Medycyna naturalna
Naturalnie i zdrowo

Bursztyn – jantar, kopalna żywica iglastych, rzadko liściastych drzew. Posiada głównie żółtą barwę oraz, co jest cenione przez wielu zbieraczy, niekiedy zawiera zatopione szczątki roślin i owady. Jest szeroko wykorzystywany przy wyrobie biżuterii.

Piękno wyrobów ozdobnych z bursztynu każdy zna. Nas natomiast interesuje jego naturalny wpływ na zdrowie. Od dawien dawna słyszy się o doskonałych właściwościach leczniczych bursztynu. W celu jego zdobycia kupcy rzymscy, egipscy i greccy, wędrowali  nad Morze Bałtyckie, by nabyć polskie „złoto”.  Prowadzone w ostatnich latach wykopaliska dowodzą, że bursztyn nie były jedynie używany do wytwarzania biżuterii. W wykopaliskach bardzo rzadko napotykano na bursztynowe ozdoby, natomiast często umiejscowiony był on pod skórą mumii egipskich. Bursztyn uważany był za pewnego rodzaju panaceum. Jak wynika ze starożytnych zapisów sporządzano z niego leki, które skutecznie leczyły różnego rodzaju choroby. Egipcjanie nazywali go „kamieniem zdrowia”, a piękne Rzymianki uważały, że kontakt z bursztynem zapewnia im młody wygląd.

Dowiedziono, że bursztyn emanuje ujemne jony, które dobroczynnie wpływają na organizm. Opierająca się na jego chemicznej analizie, medycyna klasyczna odrzuca go jako lek. Trzeba jednak pamiętać, że żadna analiza chemicznym nie potrafi wykryć wszystkiego co jest ukryte w badanym związku.

Już sama odporność bursztynu na destrukcyjne działanie wody morskiej (sole i nieustanny ruch), może świadczyć o jego niesamowitej radiowitalności. Nieuszkodzony przetrwał tysiące lat w piasku morskim, zachowując piękny blask.

Bardzo wielu zwolenników medycyny naturalnej stosuje bursztyn z dużym powodzeniem. Faktem jest, że w czasie okresu grypowego można się zabezpieczyć wypijając codziennie rano szklankę herbaty z 3 kroplami nalewki bursztynowej. Nacieranie nalewką pleców i klatki piersiowej skutecznie obniża temperaturę i przynosi ulgę przy zapaleniu płuc bądź oskrzeli. Na podstawie licznych, pozytywnych wyników w leczeniu bursztynem stwierdzono, że problemy sercowo – krążeniowe, czy bóle głowy, zmniejszają się doraźnie przez nacieranie bolących miejsc nalewką bursztynową (a nawet, w przypadku jej braku, samym kawałkiem bursztynu).

W przypadku zmęczenia lub bólu głowy potrzeć kark, nadgarstek i skronie kawałkiem bursztynu w miejscu, gdzie wyczuwalny jest puls. Natomiast jedna kropla nalewki bursztynowej wtarta w nadgarstek orzeźwia i poprawia samopoczucie.

Nalewka bursztynowa:

Do sporządzenia nalewki bursztynowej, można jedynie wykorzystać bursztyn surowy. Nie szlifowany, nie topiony, czy w żaden inny sposób poddawany obróbce.

Surowy bursztyn przed użyciem należy rozkruszyć młotkiem lub rozdrobnić w moździerzu.

Składniki:

  • 50 g bursztynu
  • ½ l spirytusu rektyfikowanego

Bursztyn zalać spirytusem. Pozostawić w ciepłym miejscu na 2 tygodnie, często mieszając.


Wybrane artykuły w tej kategorii