RSS

Aloes

Komentarze do artykułu Przeczytaj pozostałe artykuły w kategoriach:Naturalnie i zdrowo
Zioła
Niewielu z nas widziało, w warunkach klimatu umiarkowanego, kwiaty aloesu. Żółte lub pomarańczowo – czerwone, przypominające małe kanały zgromadzone w kształcie szczotki.  Aloes potrafi w osiągać  olbrzymie rozmiary. Obejmuje około 350 gatunków. Występuje w Południowej Afryce,  na Madagaskarze, Socotrze i na południu Półwyspu Arabskiego.
Większość gatunków aloesu, bez względu na ich występowanie ma bardzo grube, mięsiste, lancetowate, soczyste liście.  O tej roślinie mówią już  teksty starożytne z Asyrii i Babilonu (2000 p.n.e.).
Aloes hoduje się  jako roślinę ozdobną w ogrodach. Stosowany jest jako żywopłot. Najbardziej jednak są znane jego właściwości lecznicze.
W czasach starożytnych Aloes był uprawiany w całym basenie Morza Śródziemnego. Hiszpanie przywieźli go do Nowego Świata. My spotykamy się zazwyczaj z gatunkiem Aloe arborescens, którego ojczyzną jest Republika Południowej Afryki, a dokładniej, pustynia Karra.  Żadna ze znanych roślin leczniczych nie cieszyła się tak wielką popularnością  jak aloes. Powodem jest skład chemiczny tej rośliny. Zawiera enzymy, witaminy, olejki, substancje smoliste i złożone makro-i mikroelementy, które wpływają pozytywnie na krew tj. żelazo, mangan, kobalt i miedź.
Preparaty aloesowe poprawiają  apetyt i trawienie. Mają silne działanie przeciwzapalne, przyspieszają gojenie się ran i oparzeń. Działają przeciwbakteryjnie. Aloes jest wykorzystywany w medycynie tradycyjnej w leczeniu gruźlicy i chorób skóry. Liście aloesu są szeroko stosowane przy stanach wyczerpania, osłabienia i bólach głowy.
Na przeziębienia pomaga mieszanina aloesu z miodem i czerwonym winem:  W maszynce do mięsa lub blenderze mielimy 1,5 kg posiekanych liści aloesu 3 – 5 letniego. Dodajemy 2,5 litra miodu i 850 ml. porto lub wina Cahors.( Są to ilości na zrobienie mieszanki, która starczy na 2-3 miesiące zażywania).  Mieszamy wszystkie składniki dokładnie i przekładamy do szczelnie zamkniętego pojemnika. Mieszankę przechowujemy w ciemności 5-7 dni. Przez pierwsze 5 dni zażywamy 1 łyżeczkę na godzinę przed jedzeniem 1 raz dziennie, a w następne dni 1 łyżeczkę 3 razy dziennie.
Można też  zakupić czysty sok aloesowy i zażywać w wyżej wymieniony sposób. Też działa, a odchodzi problem poszukiwania liści aloesu w odpowiednim wieku.
Przeciwwskazania do stosowania preparatów zawierających aloes:
  • Możliwe reakcje alergiczne
  • Nie zaleca się stosowania produktów z aloesem w ciąży,
  • Nie zaleca się stosowania produktów z aloesem u chorujących na nowotwory,
  • Nie zaleca się stosowania produktów z aloesem u cierpiących na choroby nerek, pęcherza moczowego
  • Nie zaleca się stosowania produktów z aloesem w trakcie biegunek, gdyż aloes ma właściwości przeczyszczające


Wybrane artykuły w tej kategorii