RSS

Cydr jabłkowy

Komentarze do artykułu Przeczytaj pozostałe artykuły w kategoriach:TOP Natura
Żywność

1_0901d57fea63Wysokogatunkowy napój jabłkowy, półmusujący, niskoalkoholowy, półwytrawny.

Do procesu produkcji używany jest świeży sok jabłkowi i szlachetne odmiany drożdży winiarskich.

Cydry są to niskoalkoholowe napoje otrzymane w wyniku odfermentowania cukrów zawartych w moszczu jabłkowym. Są one bardzo popularne, konkurują z winami stołowymi i deserowymi oraz napojami bezalkoholowymi. Do fermentacji moszczu jabłkowego wykorzystywana jest naturalna mikroflora bytująca na owocach lub drożdże szlachetne specjalnych ras przystosowane do produkcji cydrów.

Cydry łagodne i słodkie poddawane są pasteryzacji, zaś cydry wytrawne nie są pasteryzowane, a sprzedawane są na rynkach lokalnych. We Francji oprócz cydrów zwykłych i gazowanych produkowane są cydry musujące o zawartości alkoholu 5,6 – 6,2% obj. W literaturze fachowej z ostatnich lat cydr został zdefiniowany jako wino jabłkowe o zawartości alkoholu od 1,2 – 8,5%.

Cydr podaje się do: serów, naleśników słodkich np.z lodami, bakaliami i polanych czekoladą, ale również do potraw bardziej mięsnych – w Bretanii podają Cydr często z boczkiem, porami zasmażanymi i żółtym serem. Cydr może być też serwowany do owoców morza np. ostrygi, ale i do smażonej soli na maśle z cebulką i pietruszką.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń
Rating: 6.0/6 (2 votes cast)
Cydr jabłkowy , 6.0 out of 6 based on 2 ratings


Wybrane artykuły w tej kategorii